2 Ağustos 2008 Cumartesi

EMEĞİN KARŞILIĞI


EMEĞİN KARŞILIĞI :

Hindistan'da yaşayan Ranga Guru isminde çok ünlü ve herkes tarafından kusursuz bulunan bir ressam varmış.

Bu ressamın eğittiği, bir öğrencisi varmış. İsmi: Raciçi Raciçi uzun bir sürecin ardından eğitimini tamamlamış ve son resmini Ranga Guru'ya götürmüş.

Ondan bir değerlendirme istemiş... Ranga Guru ise;

-Sen artık bir ressamsım Racaçi.. artık senin resmini halk değerlendirecek. diyerek, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kirmizi bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmiş...

Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor... Çok üzülmüs tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki.. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.

Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru... Ama bu defa yanına bir palet dolusu çesitli renklerde yaglı boya, birkaç fırça ile birlikte... Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmiş...

Birkaç gün sonra gittigi meydanda görmüs ki resmine hiç dokunulmamış, firçalar da, boyalar da kullanılmamış...Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış..

Ranga Guru ise; "Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün... Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı... Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin... yapıcı olmak eğitim gerektirir.. . Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi... Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez,bilge de olmalısın.. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın... Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur... "Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartişma..."

5 yorum:

AYŞENUR dedi ki...

Allahım ya sen nerden bulursun bu kadar güzel yazıları.paylaşımın için teşekkürler begonyam:)

Sude Naz dedi ki...

ÇOK DOĞRU GERÇEKTEN BEN BU YAZIYI ÇOK BEĞENDİM...

**çilli kız** dedi ki...

**aysenur:Tesekkürler ben bulurumm...

**sude naz sanada çok tesekkür ederim beğendine sevindim canım yine beklerim:)

nuran dedi ki...

nasıl doğru bir tespit bu, iyi geldi sağolasın :)

**çilli kız** dedi ki...

**rica ederim nurancım yine beklerim...